2 гр. Хімія

 27.10.21 

Тема" Періодичний закон і періодична система хімічних елементів Д.І Менделєєва" - переглянути відео урок.Опрацювати конспект.

 

Тема. Періодичний закон й Періодична система хімічних елементів

Д. І. Менделєєва.

Мета: розглянути структуру Періодичної системи, сформувати поняття про періоди і групи; систематизувати знання учнів про періодичність змін властивостей хімічних елементів в Періодичній системі; сформувати вміння використовувати періодичну систему для пошуку інформації про хімічні елементи та їх властивості; виховувати точність, увагу, інтерес до предмету.

Обладнання: періодична система Д. І. Менделєєва (короткоперіодичний та довгоперіодичний варіанти), презентація Power Point.

Базові поняття і терміни: Періодична система, Періодичний закон, порядковий номер, періодичність, період, група, підгрупа.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Методи навчання: пояснювально-ілюстративні – бесіда, розповідь; практичні – розв’язування вправ; репродуктивні; частково-пошукові, ігрові.

Хід уроку 

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

«Мозковий штурм»

- Що вивчає хімія?

- З чого складаються всі речовини?

- Що називають хімічним елементом?

- Скільки хімічних елементів вам відомо?

- Які існували перші спроби класифікації хімічних елементів?

- Чи були вони досконалими? Чому?

- Яка класифікація хімічних елементів була найдосконалішою?

 

ІІІ. Об’ява теми та повідомлення мети уроку

Оголошення теми, мети уроку (слайд 1)

 

IV. Мотивація навчальної діяльності

Епіграф уроку (слайд 2)

Природа має лише один секрет:

чи тут, чи там, у космосу глибинах.

Все: від малих піщинок до планет –

із елементів складене єдиних.

С. Щипачов

“Читаючи Менделєєва”

V. Вивчення нового матеріалу

1.    Відкриття Періодичного закону і ПСХЕ

Коротка біографія Менделєєва

Розповідь учня

А зараз ми поринемо у ті часи, де відбувалося відкриття Періодичної системи та Періодичного закону Д. І. Менделєєва

(слайд 4).

Бесіда.

1)    Що робив Менделєєв, пробуючи класифікувати елементи?

2)    Коли був сформульований Періодичний закон? (1 березня 1869 року).

3)    Сформулюйте Періодичний закон (Властивості елементів, а також утворених ними простих і складних речовин перебувають у періодичній залежності від відносних атомних мас елементів).

4)    Що побудував Менделєєв базуючись на Періодичному законі? (Таблицю хімічних елементів).

 

Розповідь учителя .

Якщо записати символи елементів кожного періоду в окремий рядок так, щоб природні сімейства хімічних елементів утворили вертикальні стовпчики, то одержимо довгу форму ПС. Існує ще коротка форма ПС.

 

- З чим у вас асоціюється Періодична система? (З багатоповерховим будинком).

- В кожній комірці розташований елемент. Яку ще інформацію ми можемо здобути про цей елемент?

2. Періоди.

Розповідь учителя.

Період – це горизонтальний ряд хімічних елементів, що починається лужним елементом , а закінчується інертним.

-         Чи є виключення з цього правила?

Періоди (7 періодів)



 


Малі                                       Великі

Малий період складається з одного ряду хімічних елементів, великий з двох рядів хімічних елементів.

 

3. Групи.   Головні та побічні підгрупи.

Розповідь учителя.

Група – вертикальний ряд хімічних елементів, який містить подібні за властивостями елементи (8 груп).

Розрізняють головну (складається з елементів малих і великих періодів) і побічну підгрупу ( складається з елементів лише великих періодів).

 

 

Групи  (8 груп)



 


Головні підгрупи                                          Побічні підгрупи

Учні паралельно з розповіддю складають схему «Будова ПСХЕ»

4. Властивості елементів у підгрупах.

Бесіда

-         Що відбувається з Ме і неМе властивостями елементів в групах, періодах?

-         Як змінюється їх валентність в групах і періодах?

Робота з таблицею.

Закономірність зміни властивостей хімічних елементів 

Властивості

Закономірності зміни у головних підгрупах

Закономірності зміни у періодах

Металічні

Посилюються ↓

Посилюються ←

Неметалічні

Посилюються ↑

Посилюються →

Вища валентність за Оксигеном

Постійна

Збільшується →

 

VI. Узагальнення та систематизація знань

Бесіда за періодичною системою:

1)    Назвіть елементи 5 групи головної підгрупи

2)    Назвіть елементи 3 групи побічної підгрупи

3)    Назвіть елементи 8 групи побічної підгрупи

4)    Назвіть елементи 2 групи головної підгрупи

Завдання.

1)    Розсипані словосполучення

Знайди відповідності між термінами і означеннями (взаємоперевірка)


1 таблиця


а. малий


в


2 підгрупа


б. натрій


є


3 період


в. Менделєєв Д.І.


а


4 галоген


г. аргон


з


5 лужний метал


д. барій


б


6 лужноземельний метал


е. оксиген


д


7 інертний елемент


є. головна


г


8 валентність ІІ


ж. аурум


е


9 валентність ІІ і ІІІ


з. хлор


и


10 благородний метал


и. ферум


ж

 

2)    Відгадай елемент

Із запропонованих складів необхідно скласти назви хімічних елементів

 

    НІТРО

 

 

   ФУР

 

   ГЕН

 

     КУП

 

 

  СУЛЬ

 

   РУМ

 

3)    Лист хімічному елементу

-         Чи мають адресу хімічні елементи?
Тож спробуємо написати листа хімічному елементу, але перш за все підпишемо конверт. 

-          Що вказують на конверті?
• Країна (періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва).
• Область (номер періоду, ряду)
• Місто (номер групи)
• Будинок (підгрупа)
• Квартира (порядковий номер)
• Прізвище (назва хімічного елементу)
• Ім’я (символ хімічного елементу)

-          Завдання
Підпишіть конверт для листа хімічному елементу: 
І варіант Сульфуру
ІІ варіант Нітрогену
ІІІ варіант Купруму
Відповіді
І варіант
• Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
• 3
• VІ
• Головна
• 16
• Сульфур
• S
ІІ варіант
• Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
• 2
• V
• Головна
• 7
• Нітроген
• N
ІІІ варіант
• Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
• 4
• І
• Побічна
• 29
• Купрум
• Cu
( самоперевірка ).

4) Вікторина «Хімічні елементи»

1.     Назвіть елементи, які розпочинаються на «А»

2.      Назвіть елементи, які закінчуються на «А»

3.     Які хімічні елементи названі на честь вчених? (Кюрій, Менделєєвій, Нобелій, Фермій, Борій, Резерфордій, Ейнштейній).

4.     Які хімічні елементи названі на честь планет? (Нептуній, Уран, Плутоній).

5.     Які хімічні елементи названі на честь країн та континентів? (Полоній Польща, Америцій, Францій, Європій).

6.       Який елемент входить до складу гемоглобіну крові? (Ферум).

7.       Який елемент використовується у літакобудуванні і в обгортці шоколаду (Алюміній).

8.       Складіть назви елементів із букв слова Протактиній.

5)    задача – визнач елемент

Одновалентний метал масою 17г спалили в кисні об’ємом 1,12л (н.у.). Назви метал, який було спалено.

 

VІI. Домашнє завдання 

1) творче завдання: скласти кросворди, тестові запитання, ребуси, питання 

     вікторини за темою «ПСХЕ, хімічні елементи»

 

VIІІ. Підбиття підсумків уроку.     Рефлексія.  

- Чи досягли ми поставленої мети?

- що нового ви узнали на уроці?

- чи сподобався вам урок?

Позитив – подякуйте собі за плідну працю .



28.10.21.
Тема" Явище періодичної зміни властивостей елементів і їхніх сполук на основі уявлень про електронну будову атома" - опрацювати параграф 2 ст.13. На ст 15 виконати письмово завдання.

 посилання на онлайн підручник - https://pidruchnyk.com.ua/469-hmya-yaroshenko-11-klas.html


Роботи надсилайте на Viber 0668804185 ,або електронну адресу kukalosveta1990@gmail.com

03.11.2021

Тема " Електронні і графічні електронні формули атомів s- p- d-елементів з урахуванням принципів "мінімальної енергії" - переглянути презентацію,виписати головне

https://vsimosvita.com/prezentacziya-elektronni-i-grafichni-elektronni-formuly-atomiv-s-p-d-elementiv-prynczyp-minimalnoyi-energiyi/

04.11.2021

Тема"Електронні і графічні електронні формули атомів s- p- d-елементів з урахуванням принципів "мінімальної енергії"- переглянути відео урок, виписати головне, виконати завдання  на ст 12 № 1-6


10.11.21

Тема " Збуджений стан атома"- переглянути відео урок, виписати головне


11.11.21

Тема " Валентні стани елементів. Можливі ступені окиснення ннеметалічних елементів2 і 3 періодів"  - переглянути відео урок., опрацювати параграф 3 ст 18.На ст 21 виконати письмовр 1-3 пит.

 посилання на онлайн підручник - https://pidruchnyk.com.ua/469-hmya-yaroshenko-11-klas.html


Роботи надсилайте на Viber 0668804185 ,або електронну адресу kukalosveta1990@gmail.com


17.11.2021

Тема " Електронні та графічні електронні формули атомів неметалічних елементів 2 і 3 періодів  у основному і збудженому станах."  - опрацювати конспект уроку

Мета: повторити та закріпити суть поняття «ступінь окиснення» та вмін­ня визначати його у сполуках, вміти складати електронні та графіч­ні електронні формули атомів неметалічних елементів 2 і 3 періодів у основному і збудженому станах; навчитися порівнювати можливі сту­пені окиснення неметалічних елементів 2 і 3 періодів, що розташовані в одній групі, на основі електронної будови їхніх атомів; розвивати хімічну мову; виховувати інтерес до вивчення хімії.

Обладнання: ПСXE, підручник.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II.              ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

III.           ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

IV.          АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Прийом «Мікрофон»

Учні заздалегідь поділені та на початку уроку сідають групами. У групах учні з різним рівнем навчальних досягнень. На дошці (або проектуємо на екран) основні поняття вивченої теми по 5 зразу (щоб не розсіювати увагу). Учні, передаючи по черзі одне одному уявний мікрофон, дають визначення даним поняттям. Починаємо з першої групи, і, якщо виникає затримка, учні інших груп можуть допома­гати у визначеннях. Слід відмітити, що існує окрема група із силь­них учнів, яка стежить за відповідями і рахує скільки правильних визначень дає та чи інша група, кожна правильна відповідь зарахо­вується як 1 бал. Ця група називається «Експерти». Відповіді дають коротко і точно.

1)         Класифікація елементів;

2)          період;

3)          група;

4)          підгрупа;

5)          протонне число;

6)          нуклонне число;

7)         будова атома;

8)          склад ядра атома;

9)          протон;

10)         нейтрон;

11)         радіус атома;

12)         електронна хмара;

13)         електронна орбіталь;

14)         види електронних хмар;

15)         спарені, неспарені електрони;

16)          Ме властивості в періодах;

17)          Ме властивості в групах;

18)         номер періоду;

19)         номер групи;

20)         основний стан;

21)         збуджений стан;

22)         можливі ступені окиснення;

V.             РОБОТА В ГРУПАХ

Хімічна естафета

Вчитель роздає картки із завданнями «Хімічної естафети». Всьо­го 5 завдань. Естафету організовуємо так. Групам на виконання кожного завдання дається по 5-6 хв. Учні виконують їх на окре­мих аркушах, які здають групі «Експертів». У цей час один з учнів, наприклад, першої групи виконує перше завдання на дошці. Двоє з експертів перевіряють правильність виконання завдання на арку­ші, а двоє інших слухають з класом відповідь однокласника. Якщо виникає потреба, вони вносять корективи у виконання, виправля­ють і ставлять питання щодо розв’язку даного завдання, виставля­ють бали. Далі учень з другої групи виконує і пояснює друге завдан­ня, з третьої — третє і т. д.

1.          «Логічний ланцюг»

Запишіть будову атомів неметалічних елементів 2 та 3 періодів. Вкажіть, що спільного та відмінного у будові атомів та можливі ступені окиснення.

2.          «Відстрочена відгадка»

Елемент розташований у III періоді, VI групі, головній під­групі періодичної системи. Який це елемент? Запишіть повну будову його атома в основному та збудженому станах, укажіть кількість неспарених електронів. Передбачте його валентність та можливі ступені окиснення.

3.             «Приваблива мета»

Дано елементи з протонними числами 12 і 15. Який з даних елементів має яскравіше виражені металічні властивості? Чому? Запишіть електронно-графічні формули будови атомів цих елементів у основному та збудженому станах. Укажіть можливі ступені окиснення у сполуках. Складіть рівняння ре­акції між речовинами, утвореними цими елементами.

4.             «Практичність теорії»

На прикладі будови атома Калію та Хлору поясніть, чому одні елементи мають постійні ступені окиснення, а інші змінні.

5.             «Дивуй»

Елемент, якому відповідає вищий оксид із загальною формулою R2О5 , утворює летку сполуку з Гідрогеном, масова частка Гід­рогену в якому становить 3,85 %. Що це за елемент? Складіть електронні схеми будови цього елемента в основному та збудже­ному станах. Вкажіть можливі ступені окиснення.

VIII.      Підбиття підсумків уроку.

Група експертів аналізує роботу інших груп

IX.            Домашнє завдання

Вивчити §4


24.11.21

Тема " Електронні оболонки , будова 1-3 періодів, хмара,орбіталь, рівні, підрівні, радіус атома" - перейти за посиланням , опрацювати конспект уроку в зошит.

https://narodna-osvita.com.ua/4819--9-budova-elektronnih-obolonok-atomv-hmchnih-elementv-radus-atoma.html

11.02.22

Тема : " Контрольна робота з теми хімічні реакції" - огбрати один варіант, виконати завдання

 

Контрольна робота з хімії за темою «Хімічні реакції»

 

І варіант

ІІ варіант

1.  Електролітична дисоціація якої  сполуки є необоротним процесом?

а) HNO3                  в) HCl

б) Cu(OH) 2             г) H2SO4

 1.  Електролітична дисоціація якої  сполуки є необоротним процесом?

а) NaNO3                  в) H3РО4

б)  H2SO3                  г) H2CO3

2. Який чинник не впливає на стан хімічної рівноваги?

а) тиск                   в) концентрація речовин

б) температура     г) каталізатор

2.  Який вчений сформулював загальний принцип зміщення хімічної рівноваги?

а) Лавуазьє              в) Гей-Люссак

б) Хоффманн           г) Ле Шательє

3.  Розчин якої солі під час гідролізу матиме лужне середовище?

а) CuSO4                 в) Na2CO3

б) ВаCl2                  г) Аl2(SO4)3

3.  Розчин якої солі під час гідролізу матиме кисле середовище?

а) Na2SO4                  в) К2CO3

б) ВаCl2                     г) Fe(NO3)2

4.  Яка з солей не зазнає гідролізу?

а) Cu(NO3)2                       в) К2CO3

б) NaCl                      г) (CH3COO)2Pb

4. Яка з солей не зазнає гідролізу?

а)  Аl(NO3)3              в) ВаCl2   

б)  Na2CO3                г) КNO2

5. Який вчений вперше створив гальванічний елемент?

а) Лекланше            в) Гальвані

б) Бекетов                 г) Деніел

5. Електрод гальванічного елемента, який э джерелом електронів, називають?

а) діод                  в) аніон

б) анод                 г) катод

6. Між якою парою металів у гальванічному елементі буде більша напруга?

 а) Cu, Аl                 в) Zn, Аl                           

 б) Cu, Zn               г) Fe, Zn

6. Між якою парою металів у гальванічному елементі буде менша напруга?

 а) Аg, Аl                 в) Ni, Аl                           

 б) Cu, Mn               г) Fe, Zn

7. Проаналізуйте твердження.

І. Лакмус у кислому середовищі безбарвний.

ІІ. На зміщення рівноваги в реакціях між твердими речовинами не впливає тиск.

Чи є серед них правильні?

а) лише І               в) немає правильних

б) лише ІІ             г) обидва правильні

7. Проаналізуйте твердження:

І. Зміна температури не впливає на стан хімічної рівноваги.

ІІ. рН лужного середовища ˂ 7.

Чи є серед них правильні?

а) лише І               в) немає правильних

б) лише ІІ             г) обидва правильні

8. Записати рівняння гідролізу солей:

КNO2

(CH3COO)2Cu

ZnSO4

8. Записати рівняння гідролізу солей:

Na2CO3

CH3COONH4

АgNO3

9. У який бік зміститься рівновага хімічної реакції СО2 (г) + С(т) = 2СО (г) , Δ Н= +172 кДж

при збільшенні тиску, зменшенні температури, збільшенні концентрації СН4?

9. У який бік зміститься рівновага хімічної реакції С(т )+ О2(г) = СО2(г)  , Δ Н= -94 кДж

при зменшенні тиску, збільшенні температури, збільшенні концентрації СО2?

10.  Закінчити рівняння хімічних реакцій, вказати, які з них є необоротними:

КNO3 + Li2CO3

ВаCl2  + Na2SO4

 КBr + Аl(NO3)3   

10. Закінчити рівняння хімічних реакцій, вказати, які з них є необоротними:

Cu(NO3)2  + NaОН →

Na2SO4 + KCl

 КNO3 +  Ва(OH)2  

11. Яку масу амоній сульфату можна добути з амоніаку об’ємом  62,72 л, якщо вихід  продукту реакції 95%?

 

11. При спалюванні 19,4 г цинк сульфіду одержали сульфур (ІV) оксид об’ємом 3,36 л.  Визначте вихід сульфур (ІV) оксиду.


Комментариев нет:

Отправить комментарий

20.02.2023 Виховна година "Вшанування героїв Небесної Сотні"

    Виховна година до Д нягероївНебесноїСотні     «Вони помирали, щоб жила Україна» Мета: ознайомити школярів із історич...